1 Dolar 1 TL’ye Alınabilir Mi?

Arkadaşlar merhaba,

Bilgisayar başında vakit bulabilmişken depo günlüklerime devam edeyim 🙂

Bir önceki “Tuhaf Bir Başarı Hikayesi” konu başlıklı yazımda depoda elleçleme yapan teyzelerle aramda geçen ve dikkatimi çeken bir muhabbeti paylaştım. Bu yazımda da diğer teyzeden duyduğum enteresan sayılabilecek bir hikayeyi paylaşacağım.

Bir önceki yazımda da  belirttiğim gibi sabahtan akşama kadar teyzelerle birlikte iş yapınca acayip acayip muhabbetler dönebiliyormuş. Hani dedikodu, ev işleri falan onları demiyorum. Onları zaten hep konuşuyorlar. Benim dikkatimi çeken, tuhafıma giden gerçekten içlerinde enteresanlıklar, tuhaflıklar barındırıyor. Yazıyı paylaşayım bakalım siz ne düşüneceksiniz.

Normal bir muhabbet dönerken konu nereden açılıyor nereden geliyor hatırlamıyorum. Teyzelerden biri dolandırıldığını söylüyor. Nasıl olduğunu sorduğumda şunları söylüyor;

“İşle ilgili genç bir adam vardı. 100 Amerikan Doları (USD)nı 100 Türk Lirası (TL)’na sattığını söyledi. Konuyu eşimle paylaşınca biz de almak istedik. 1 USD döviz çevirisinde 5-6 TL bandında iken nasıl olr 1 TL’ye 1 USD verdiğini sorduğumuzda elinde binlerce USD olduğunu ve TL’ye çevirmesi gerektiğini söyledi. Sen niye bozdurup çok daha fazla TL almıyorsun dediğimizde ise paraların seri numaraları alındı o yüzden ben kendim bozduramıyorum dedi. Sonradan bu kişi işten ayrıldı ve ortadan kayboldu. Sonradan öğrendik ki memleketine kaçmış. Bizim verdiğimiz paralarla da İddaa’da maç kuponları yapıp paraları kaybetmiş. Biz kendisine 40 Bin TL para kaptırdık. Öğrendiğimize göre 200-250 Bin TL dolandırmış toplamda farklı kişilerle birlikte. Ailesi bize 5 Bin TL gönderdi sonrasını almaya çalışıyoruz ama ses seda yok henüz. Paraları da bankadan değil elden istediği için para verdiğimizi de kanıtlayamıyoruz.”

İşte bu da böyle ilginç bir konu. Aralarda benim sorularım üzerine alınmış cevaplar mevcut. Mesela ben ona sordum neden döviz  bürosuna verip 1 USD’yi 5-6 TL’ye bozdurmuyor da size 1 TL’ye bozduruyor demiştim. Yani hepsini tak tak o anlatmadı, arada sorduğum sorulara cevap verdi.

Bu konuya ilginç demem ve bu konuyu ilginç bulmamdaki ilk düşüncem dolandırma yöntemi değil dolandırılma yöntemi. Yani bu kişi kafasında dolandırmak için bir takım planlar yapmış olabilir ama bu dolandırıcıya inananlar bu söylenilenlere nasıl inanmış ona hayret ediyorum. Yani akıl var mantık var nasıl bu söylenilenlere inanıp da alın teri parası oraya yatırılır hayret doğrusu. Seri numaralarından dolayı bozduramıyorum demesine nasıl kandınız? Ya da kandınız diyelim o size o paraları verince seri numaralarında problem varsa siz nasıl bozduracaksınız hiç mi sorgulama gereği duymadınız? Ben dinledim ben yazıyorum ama aklım fikrim ermiyor..

Bu millet Çiftlik Bank’ın tosununu da gördü Jet Fadıl’ı da gördü ve daha onlarca saadet zinciri dolandırıcılarını da gördü. Bunların hepsinin tek bir inandırıcılığı vardı kolay yoldan elinizdeki paraları kısa sürede katlayıp size misliyle geri ödeyeceklerdi. Yani herkes kolay para kazanmak için elinde belki yıllarca biriktirdiği paraları bu dolandırıcılara gömdü. Evet evet; gömdü. Üzerine de soğuk su içsinler artık.

Çevrenizde, yakınınızda böyle insanlar varsa Allah aşkına uyarın şu dolandırıcılara göz açtırmayın. Bu şey gibi aslında, müşterisi olan işletme batmaz di mi? Çünkü kazanıyordur. Ama müşterisi olmazsa batar gider ve o işi bırakır. İnşallah bu dolandırıcılara da müşteri olacak insan kalmaz, herkes bilinçlenir..

Bir daha bu ve benzer bir konuyla karşılaşmamak dileğiyle;

Hoşçakalın,

Yavuz