2018 Ağustos’ta 15-25 Bin TL’ye Alınabilecek Arabalar?

Arkadaşlar merhaba,

Bu konu öyle bir konu ki “kelin ilacı olsa kendi başına sürer” atasözü tam olarak bu konuya oturuyor. Neden mi? Çünkü 15-25 Bin TL aralığında eşim ile birlikte en az 3-4 yıl kullanabileceğimiz bir araç bakıyorum. Yaklaşık 1 aydır da araştırıyorum. Araştırmalarım sonunda tam bir marka/modele odaklanıyorum ki ya çevremden, ya forumlarda sorduğum konulardan ya da sözlüklerden olumsuz yorumlarını görüyorum ve araçtan soğuyorum.

Sonuç olarak sürekli araştırdım ve sürekli kafam karıştı. Neden mi bu kadar araştırıyorum? İş onun cevabı da tam olarak “sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer atasözünde saklı. Ocak ayında 1973 model Volkswagen Bettle (Kaplumbağa) aldım. Çocukluğumun aşkıydı bu araba. 6 ay kullandım bu arabayı yaklaşık 20 gün falan da tamirde kaldı bu süreçte. En sonunda anladım ki bu araba dipsiz bir kuyu. Benim gibilere göre değil. Bunu zaten detaylı olarak farklı bir yazıda belirtmeyi düşünüyorum. Özet olarak işte bu yüzden ikinci arabamda bu ve benzer pişmanlık riskini minimuma indirmek için araştırma yapıyorum.

Dediğim gibi araştırmalarım sonucu bir arabaya karar verebilmiş değilim. Ya parası yüksek ya da bütçeme uygun ama yorumları ürkütüyor. Bu paralara alınabilecek arabalar ve duyduğum, okuduğum ve gördüğüm yorumlar;

 • Honda Civic (1998-2001) : En çok beğendiğim araba bu oldu açıkçası. Hala da şu an en fazla aklımda kalan bu araba. 2000 ve 2001 modellerinin temizlerini ortalama 30 Bin TL’ye satılıyor. Belki pazarlıkla 29 belki de 28’e inerler. Ama bu bütçe beni zorluyor. Ben zorlamayla 24-25’lere çıkabiliyorum. O nedenle bu araç bütçemin üstünde kalıyor. 98-99 modellerinden 18-25 Bin TL aralığında var aslında. Ama ben km ve model yılı 2000-20001 olanları tercih etmek istiyorum. Ayrıca bu arabaların 18-20 yaşlardaki arabalarda tabiri caizse peynir ekmek gibi ikinci el piyasası olduğu söyleniyor.

 • Fiat Marea (1999-2005) : Bu arabaları da çok beğendim. Gayet dolu bir araç ve kullananlar övgüyle bahsediyor. Kullanamayanlar aracı kötülüyor. Hatta EkşiSözlük’te şöyle bir yorum vardı; “Marea’nın ikinci eli yok diyenler sayesinde Türkiye’de böyle konforlu ve donanımlı bir arabaya bu kadar ucuza biniyoruz.” Yani kullananların bir çoğu arabayı çok beğeniyor. Çünkü araçta yok yok. Honda Civic ile donanımı başabaş gibi. Bu arabada en çok düşündüren nokta ikinci el piyasası. Aracı satmanın çok zor olduğundan bahsediyorlar. Aslında heme satmayı düşünmüyorum. O yüzden temiz, 200 bin km altı, 2004 modelini bulursam deneyip beğenirsem almayı düşünüyorum. Bu araba mekanik sorun çıkarmazsa bence 3- 4 yıl kullanılabilecek bir araba. Tabi ondan sonra da satabilme düşüncesi korkutuyor 🙁
 • Fiat Palio (2000-2006) : Fiat’ın en çok satılan sorunsuz araçlarından bir tanesi. Ayrıca Türkiye’de oldukça tutulmuş bir araç. Sadece tipi çok hoşuma gitmediği için çok tercih etme taraftarı değilim. Ayrıca bu aracın Sporting modeli varmış ve o model çok efsaneymiş. Görürsem mutlaka sürüş denemesi yapacağım çünkü çok merak ediyorum.
 • Nissan Almera (2005-2006) : Nissan için “Japon Mercedesi” diyorlar. Motorlarından ve yakıt tasarrufundan bahsediyor herkes. Almera’nın temizini bulamadım bütçeme göre ve vazgeçmek zorunda kaldım. Bence bu aracın Tekna kasası o yıllardaki en güzel tasarımlı hatchback kasalardan biri.
 • Nissan Primera (2000-2002) : Bu aracın sürücü koltuğuna oturdum ama sürmedim. Yaşına göre çok dolu güzel bir araç. Ama benim yaşıma göre biraz ağır gibi geldi bana. Aracın sahibi 26 Temmuz 2018’de görüştüğümüzde LPG’de km’de 20 kuruş yaktığını söyledi. Bence temizi bulunabilirse tercih edilebilecek bir araç. Ama dediğim gibi duruş olarak ağırlığını da kaldırabileceklere uygun diye düşünüyorum.
 • Peugeot 206 1.4 Sedan Kasa (2008-2009) : Bir ara kafam karıştığında ufuktan bir ışık doğdu ve bu aracı gördüm. Tamam ya dedim aradığım araba bu. Hem 10 yaşında hem km’si 110 binlerde hem de lpg takılmamış olanları bile var. Hatta 2 tanesine haftasonu bakacaktım. 25 Bin TL civarında fiyatları vardı. Sonradan bir araştırdım ki arabadan nefret ettim 🙂 Peugeot bu arabaları İran’da ürettirmiş. Kaliteden ödün vermiş ve bu aracı hiç tutmamış. İkinci el piyasası yeni model araç olmasına rağmen baya ölüymüş. E böyle olunca bu araçtan da soğudum.
 • Alfa Romeo 156 (1999-2002) : Bu klas görünüşlü İtalyan aracı da yaşına göre oldukça donanımlı ve oturaklı bir araç. Yolda gidişini, yol tutuşunu acayip övüyorlar. Bu aracın 1.6 TS modeline de bir ara yöneldim ki oto sanayide çalışan tanıdığım aman sakın düşünme dedi. Bundan da öyle vazgeçtim.
 • Mazda 626 (1999-2000) : Bu arabadaki düşüncelerim ve aldığım yorumlar da Alfa Romeo 156 ile tamamen aynı.

 • Fiat Stilo (2003-2006) : Bu aracı bir kere yolda görmüştüm “aa Fiat’ın böyle bir aracı mı varmış” diye şaşırmıştım. Bir de aracın sunroof’u çok hoşuma gitmişti. Araç ararken de kadar bu arabayı karşıma çıkardı. Tamam ya araba budur işte benim aradığım araba bu diye sevindim. Özelliklerine baktıkça arabaya hayran kaldım. Böyle bir araç Türkiye’de tutulmadığı için bu fiyatlara satılıyr diye düşünüğ ne kadar da şanslıyım diyorum kendi kendime. Sonrasında yine pişmanlık yaşamayayım diye bir kaç bilene danıştım “sakın alma, uzak dur!” dediklerinde maalesef bu araçtan da uzaklaştım. En modern, çok yaşlı olmayan bu araç ilk başta favorimdi ama dediğim gibi vazgeçirdiler. Hem parçaları pahalı imiş hem ikinci eli yokmuş. Bir de beyniyle ilgili sorun yaşayan çok var sanırım. İnternette araştırırsanız göreceksinizdir.
 • Kia Picanto (2004-2008) : Bu araç bayanlar ve bekarlar için tercih edilebilecek iyi bir seçenek bence. Ben de fiyatından dolayı bir araştırdım ama benim için küçük bir araç. Ben daha çok Nissan Almera gibi hatchback ya da sedan kasa bakıyorum. Sedan ilk tercihim. O nedenle bu aracı çok araştırmadan vazgeçtim.
 • Mitsubishi Carisma (1999-2005) : Bu araba da hoşuma gitti. Oto sanayide çalışan tanıdığıma sordum “aman ben Mitsubishi Lancer’la uğraşamadım usta halimle Carisma daha da belalı model sakın yaklaşma pişman olursun” dedi ve beni direkt olarak vazgeçirdi.
 • Opel Corsa (2000-2005) : Aracın tipi 1990’lardan kalma gibi geliyor gözüme. O nedenle bakmadım hiç
 • Ford Fiesta (2003-2009) : Bu araçların genelde 3 kapılısının fiyatı bütçeye uyuyor. Onlar da sanırım önceden firmaların arkası kapalı olarak kullandığı sonradan cam yaptırılıp hususiye dönen araçlar. Tek kapılı araçlara hiç bakmıyorum.

 • Renault Megane (1999-2001) : Megane 1 olarak da geçen bu araçların 1.6 olanlarına baktım. Aslında güzel araçlar var. Donanımları da iyi. Ama bu araca da çok yaklaşmamamı söylediler. Hala aklımın bir köşesinde ama sonuç ne olacak bakalım hayırlısı.
 • Toyota Corolla (1997-2001) : Piyasanın en iyi araçlarından biri Corolla’ya da baktım tabi ki. Ama benim bütçeme beni üzmeyecek araç yok maalesef. 30 Bin TL’ye çıkabilsem Honda Civic’de olduğu gibi bu araçta da güzel bir araç bulabilirdim.

Evet arkadaşlar 15 araç modeli arasında gidip geldim. Kafam karıştı bazen vazgeçtiğim araca geri dönüp tekrar baktım. Ama çevremdeki yorumlardan çok etkilendim. Vosvos’u aldığımda “nasıl böyle bir hata yaparsın” dediler, demeyenler de o gözle baktı. Ben hiç pişman olmadım ama bazen de ister istemez düşündüm tabi. Yine aynı veya benzer şeyleri yaşamamak ve hissetmemek için söylenenleri kulak arkası etmek istemedim.

Sonuç olarak şu an aklımda Honda Civic, Renault Megane, Fiat Marea ve Fiat Stilo kaldı. Bu model Fiat’lardan uzak durmamı söylüyorlar. Kullananlar da övüyor. Böyle değişik bir durum var ve bu benim kafamı karıştırıyor. Yakın zamanda alırsam alırım yoksa iyice para biriktirip almayı düşüneceğim ki o da 2 yılı bulur en az. Eğer bir gelişme olursa mutlaka sizinle de paylaşacağım.

Ayrıca sizin eklemek, düzeltmek ve önermek istediğiniz araçlar olursa yorum olarak paylaşmanızı rica ediyorum.

Teşekkürler,

Yavuz