Airfel LTXN35U Klima Nasıl, Alınır Mı?

Arkadaşlar merhaba,

Geçen sene yani 2017 yılında 14 Temmuz’da Gittigidiyor’dan kendi evime Airfel LTXN35U marka ve model klima aldım. Bu yazımda aldığım klima ile ilgili deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım.

Amerikan mutfaklı bir evde yaşadığımız için ev oldukça sıcak oluyordu. Bir de malumunuz İstanbul’un son zamanlarda tavan yapan sıcak ve nem oranları oldukça rahatsız ediyordu. E tabi bununla ocak ve fırının sıcaklıkları da birleşince tabiri caizse evde durmak imkansız hale geliyordu. En sonunda klimanın kaçınılmaz bir ihtiyaç olduğuna kanaat getirdik ve araştırmaya girdim. Epeyce araştırdıktan sonra bütçeme uygun olarak Airfel ve Baymak markaları arasında kaldım. Babamlar da Airfel’in yan üretimi Velena’yı yaklaşık 6 yıldır kullanıyorlardı ve memnunlardı. Hele bir de bu markanın Daikin tarafından satın alındığını duyunca Baymak klimalarından vazgeçtim. Zaten forumlarda sağolsun bir çok insan deneyimlerini aktarıyor. Kimisinin de ciddi anlamda teknik ve marka bilgisi var. Onların yazdıkları yorumlar da tercihimi etkilemişti. En sonunda Gittigidiyor sitesinde bir kampanya yakaladım ve siparişi verdim. Gittigidiyor’u bilenler bilir, sürekli 500 TL üzeri %5 indirim vb kampanyalar yapıyor. Yine öyle bir kampanyası vardı ve 1979 TL olan klimayı 1860 TL’ye aldım. Üstüne bir de kredi kartına 100 TL puan alınca gayet iyi bir fiyata aldığımı düşünüyorum.

Klima geldi ve servisini aradım. Hatırladığım kadarıyla 1 gün sonra geldiler yaz yoğunluğu olmasına rağmen. Gelenlerin tshirtlerinde Daikin yazıyordu. Markayı satın aldığı için Airfel’in servisine de onlar bakıyor. Neyse, klimayı taktılar ve gittiler. Hemen kumanda elimde tabi açtım. İlk başlarda eşimde klima hasta eder düşüncesiyle çok açmadık klimayı. Sonrasında ise klimayı DRY özelliğinde çalıştırdık ve hala öyle kullanmaya devam ediyoruz. Bununla ilgili bir yazı da paylaşacağım ilerleyen zamanlarda. Şu anda neredeyse 24 saatin 15 saati evde klima çalışıyor.

Klimanın performansını gayet yeterli buluyorum. Evimiz küçücük bir ev yaklaşık 65 metrekare. Sabah güneşini salondan ve akşam güneşini odalardan alıyor. Ben salona bu klimayı aldım. Biliyorsunuz bu klima 12.000 BTU. Küçük odanın kapısını kuşlar olduğundan kapatıyorum ve diğer kapılar açık kalıyor. Salon, hol ve yatak odasını gayet yeterli derecede tutuyor. Aslında soğutuyor yazacaktım ama yazmadım. Çünkü biz nemi aldırıp evi insanı bunaltan nemden koruyoruz klimanın DRY özelliği ile. Bu da hem rahat hareket etmemizi hem de hasta olmamamızı sağlıyor.

Bu arada klimanın görüntüsü ve led ekranı da çok şık. Ben çok beğeniyorum.

Arkadaşlar ben Airfel markasını öneririm. 1 yılı aşkın süredir sorunsuzca kullanıyorum. Geçtiğimiz ay 30 günün tüm günlerinde günde ortalama en az 12 saat kullandık diyebilirim. Yani 1 ayda 15 gün hiç durmadan çalıştı gibi düşünebiliriz. Ve bu ay sonunda elektrik faturamız 35 TL civarında arttı. Ben bu rakamı mantıklı buluyorum. Çünkü klima hayat kalitesini artıyor. Evde geçirdiğimiz süre ve uykumuzu çok ciddi oranda etkiliyor.

Şunu da unutmadan belirteyim BTU hesaplamasını doğru bir şekilde yapın ve ona göre klima seçimi yapın. Aksi halde büyük salona ya da eve küçük klima alırsanız çok fazla zorlar ve çok elektrik harcar. Aynı salon/ev için daha büyük boyutta klima daha az enerji harcar.

Marka olaraksa Airfel’i önerebilirim. Klimanın DRY özelliği ile ilgili yazımı da kısa sürede paylaşacağım.

Okuduğunuz için teşekkürler,

Yavuz