Evde Kullanmadığın Eşyalar Mı Var; Sat Gitsin!

Arkadaşlar merhaba,

Bu sefer arayı çok açmadım bir yazı daha paylaşmak istedim sizlerle.

Bu yazının size umut vererek satışa çıkarmanızı sağlayacağını düşünüyorum. Böylelikle kullanmadığınız eşyalardan kurtulurken bu eşyaları nakde de çevireceksiniz. Ayrıca sizin ihtiyacınız olmayan bu ürünlere birilerinin ihtiyacı olduğunu göreceksiniz. Bu alışveriş aslında iki taraf için de oldukça kazançlı olacak; alıcı da ürünü çok daha uyguna almış olacak.

Bu yazıyı yazmamdaki asıl sebep eşimin son bir kaç haftada Dolap isimli siteden/uygulamadan kullanmadığı eşyalardan 3-4 tanesini satması oldu. Bizim tarafımızda kullanılmayan ürünlerin çürümeye bırakılması yerine nakde çevirmek çok iyi oldu. Ayrıca zaten küçük olan evimizde yer açılması da bonus oldu. Alıcıların mesajlarından da anladığımız kadarıyla ihtiyacı olanlar buradan uyguna alışveriş yapıyor ve onlara da bir nevi iyilik yapmış oluyoruz kullanmadığım eşyaları satışa çıkararak.

Bende Letgo uygulamasından ve Sahibinden.com üzerinden kullanmadığımız bir kaç eşyayı satmıştım. Hala daha aktif satışta olan tv ünitesi var, henüz alıcı çıkmasa da 🙂

Bildiğim satış uygulamaları ve siteleri;

  1. Sahibinden.com – Her türlü şeyin satışı var. Zaten biliyorsunuzdur.
  2. Letgo – Bu da telefondan hızlı bir şekilde ilan ekleyebileceğiniz bir uygulama. Bunu da bildiğinizi düşünüyorum. Bu uygulamada da her türlü şeyin ilanını ekleyebiliyorsunuz.
  3. Dolap – Bu da oldukça başarılı bir uygulama. Ünlülerin de dolapları var. Bu projede satış yerine yani satıcının dükkanına dolap ismi veriliyor. Kişiler dolabına satmak istedikleri ürünleri ekleyerek satışlarını gerçekleştirebiliyorlar. Uygulama satışlardan ortalama %20 komisyon alıyor. Sattığınız ürün için size bir kod veriyor ve o kodu PTT Kargo’ya veriyorsunuz başka hiç bir şey yapmadan direkt olarak kargoyu gönderiyorsunuz. Firma kargoyla da anlaşma yaptığı için alıcı ödemeli giden kargo gayet uyguna alıcıya ulaşıyor.

Bunların dışında elbet benzer satış yerleri var ancak en bilinenleri ve pratikleri bunlar.

Sizler de kullanmadığınız eşyaları satarak kendiniz için nakit ve yer kazanma, alıcı için uygu fiyata ihtiyacı olan ürünü alabilme ve ülke için de ithalatı arttırmayarak katkıda bulunabilirsiniz.

Yazımın başında da söylediğim gibi umuyorum ki bu yazı sizler için adım atmaya yardımcı bir yönlendirici olur ve sizler de bir an önce satışa başlarsınız.

Yalnız son bir tavsiyede bulunmak istiyorum size, fiyatlarınızı yüksek tutmayın. Unutmayın ki bu uygulamaları sıfır ürün almak istemeyen ya da sıfır ürün almaya gücü yetmeyen kişiler kullanıyor ve alışveriş yapıyor. O yüzden diğer kişilerin dolaplarındaki benzer ürünleri inceleyerek makul fiyatlar ile ürünleri satışa çıkarmanızı tavsiye ederim. Aksi halde satış yapamazsanız şevkiniz kırılır ve satışını yapabileceğiniz şeyleri bile satamadan vazgeçersiniz.

Yazıyı okuduğunuz için teşekkürler.

Sevgilerle,

Yavuz