Sahibinden.com’da Verdiğim Ücretli İlan ve 80 Gün Sonra Gelen Zafer

Arkadaşlar merhaba,

Maalesef yine arayı açtım ve epeydir sitede yazı paylaşamadım. Bu arayı geçtiğimiz yıl yaşadığım bir konuyu sizlerle paylaşarak kapatmak istiyorum.

İşte Vosvos 🙂

Geçtiğimiz yıl Ocak ayında 1973 model Volkswagen Beetle 1303 almıştım. Bu aracı tercih etmemin en büyük sebebi çocukluğumdan beri en büyük hayallerimden biri olmasıydı. İkinci sebep ise maddiyat 🙂

Eskişehir’de AVM’nin otoparkı

Aylarca hem aracı hem de fiyatlarını araştırdım. Sahibinden.com’da aradım da aradım. En sonunda Facebook’ta buldum bir araç ve onu kafama taktım. Daha doğrusu ben araç aradığımı yazdım bir araç sahibi yorum yazdı ve onun üzerine görüştük. Araç Eskişehir’deydi ama ben almaya karar verdim. Yine de İstanbul’dan o kadar yolu boşuna gitmemek için Eskişehir’de ikamet eden abime söyledim ve önden onlara araca baktı. Aracın fena olmadığını söylediler ve bende tren bileti alıp eşimle birlikte Eskişehir’e doğru yola çıktık. Aracın sahibi 6-7 yıldır aracı kullandıklarını, oğlunun düğünü sebebiyle aracı satmak istediğini söyledi. Araç bana anlatıldığı kadar temiz değildi ama yine de adamla anlaştım ve aracı aldım. Aldığım günün akşamı Eskişehir’deki AVM’ye gitmiştik. Bir kaç saat orada zaman geçirdikten sonra dönecekken arabaya yöneldik. Arabanın uzaktan kumandası çalışmıyordu. O an anladım ki aküsü bitmişti çünkü aracın farlarını açık bırakmıştım. Bu arada AVM’ye abim de gelmişti, birlikte dönecektik. Onun yardımıyla arabayı vurdurarak çalıştırmaya çalıştık ama olmadı. Otoparkta kimden rica ettiysek “acelem var” diyerek akü takviye ricamızı geri çevirdi. En sonunda bir abla Broadway aracıyla geldi ve akü takviyesi için bize yardım etti ama beceremedik. Fazla seçeneğimiz kalmayınca daha önceden tanıştığım, Eskişehir’deki Vosvos kulüplerinden birinin başkanı olan Murat abi ile iletişime geçtim. Sağolsun beni kırmayıp 15 dk içerisinde geldi ve onun Vosvos’undan benim Vosvos’a takviye yaptık ve araç sonunda çalıştı. O gün ikinci bir hata yaptım ve aracı gece soğuk olduğundan LPG’de bırakmamam gerekirken unutup LPG’de bıraktım. Sabah aklıma geldi ve maalesef araç çalışmadı, uğraşarak bir şekilde onu da giderdik. Artık İstanbul’a gitme vakti gelmişti. Bu arada babamlar da Eskişehir’e gelmişti ve 2 araç olarak peşpeşe İstanbul’a dönecektik. Yaklaşık 50-60 km yol gittik ve Vosvos’un lastiği patladı. Zaten lastikler çok kötüydü İstanbul’a geldiğimde değiştirecektim. Hemen babamları aradım onlar biraz ilerlemişti ama babam aracı bırakıp yürüyerek geldi. Stepneyi takamadık çünkü yanımızda kriko yoktu. Yakınlarda bir lastikçi numarası buldum ve onu çağırdım. Epeyce zaman kaybettikten sonra tekrar yola çıktık. Ben sinirlenmemek için motivasyonumu yüksek tutmaya çalışıyordum. 2-3 günde araçla yaşamadığım kalmamıştı. Eşime sürekli “Farları ben açık bıraktım aküsü bitti, gece soğukta ben LPG’de bıraktım araç çalışmadı ve lastikler eskiydi zaten arabayla alakası yok” gibi şeyler söylüyordum. Neyse İstanbul’a geldik. Daha eve gitmeden direkt olarak lastik satan marketlere gittik. Fiyat araştırması yaptım ardından da hemen internetten 4 adet lastik siparişi verdim. Böylelikle o sorunu da çözmüş olduk.

Sonrasında aracı ustalara gösterdik ve çok iç açıcı olmayan şeyler söylediler. En sonunda aracı Çerkezköy’deki Vosvos ustası Temel Usta’ya bıraktık. Aracın motorunu indirdi, vitesini değiştirdi ve baştan aşağı bir bakım revizasyon yaptı. Ya da ben yaptı zannediyordum. Çünkü araç istediğim gibi olmamıştı. Bu yaşanan ve şu an anlatmadığım aksilikler maalesef beni çocukluk hayalimden soğutuyordu. Araba yapıldıktan sonra akşam eve dönecekken yola çıktıktan yaklaşık 1-2 dk sonra ben ana caddede giderken tali yoldan karşıya geçen bir araç önüme çıktı ve eşime “korkma sakın, birazdan kaza yapacağız!” dedim ve 3-4 saniye sonra aracın arka jantına çarptık. Vosvosun ön tamponu epeyce içeri girmişti. Vurduğum Dacia Duster’da ise bir problem yoktu. Kaza yaptığım adam beni suçlarken ben de geniş açılardan fotoğraf çekerek kazada onun suçlu olduğunu kanıtlayacaktım. En sonunda hatasını kabul etti ve aracımı kendisinin onarttıracağını söyledi. Öyle de oldu aracımı yaptırdı ve öyle aldım.

Çerkezköy’deki kazadan sonrası
Çerkezköy’deki kazadan sonra Vosvos’un ön tamponunun solu

Tam aracı keyifle kullanacağım artık derken bu sefer de aracın bir kaç yerinde boyalar kabarmaya başladı Belli ki araçta çürükler ve patlak verecekti. Zaten arabayı borçla aldığım için bu masraflara katlanamayacaktım ve daha aracın sefasını süremeden satılığa çıkardım. Sadece uğraştığımla kaldım ve 4.000 TL’ye yakın masraf yaptım.

Vosvos kampta 🙂

Sahibinden.com’a ücretsiz ilan verdim ve aracı satışa çıkardım. Onlarca favori ve mesaj geliyordu ama kimse ciddi alıcı olmuyordu. 1 aylık ücretsiz ilan süresi bitti. Ne yapacağımı düşünürken Sahibinden.com’un 3 aylık ücretli ilanı ile satışa devam etmeye karar verdim. 100’ün üzerinde favoriye alan olmasına rağmen araca alıcı çıkmadı. Aracın fiyatını aldığım fiyata çektim. Şişli’de birisi görmek istedi aracı ve ben oradan geçeceğim için gidip gösterdim. 250 TL kapora verdi, 1-2 gün içerisinde aracı alacaktı. 15-20 dk sonra beni aradı ve aracın parasını çıkaramadığını söyledi. Ben de kaporasını geri gönderdim. Ardından sürekli arayanlar oldu. Ofise sürekli gelip araca bakanlar oluyordu. Doktor da geldi polis de. Bir polis kafasına koymuştu ve arabayı inceliyorlardı. O sırada aracın LPG borusundan gaz kaçırdığını gördü. en vazgeçer diye düşünürken almaktan vazgeçmedi. Ben de gittim LPG borusunu yaptırdım. Ardından polisle buluştuk aracı ustaya gösterdi ve bana 50 TL kapora verdi. O da aynı günün akşamı mesaj attı “hakkını helal et, babam çok karşı çıktı aramaya yüzüm yok, aracı alamayacağım.” ben de sorun olmadığını söyledim. Bunun 1 gün sonrası bir inşaat firması sahibi geldi ve aracı alacağını söyledi. 250 TL kapora verdi ama ben bu da vazgeçebilir diye o akşam mesaj bekledim resmen ondan 🙂 Neyse ki bu kişi vazgeçmedi ve ertesi günün sabahı aracı noterde sattım.

Vosvos abisiyle 🙂

Sahibinden.com’a ücretli ilan ekledikten yaklaşık 80 gün sonra araç satıldı. Önceki 1 aylık ücretsiz ilanı sayarsak 110 gün sonra aracı satmıştım.

Bu arada aracı satınca hiç arkama dönüp bakmadım. Çocukluk hayalimdi o benim, üzülmüştüm. Daha da fazla üzülmemek için arkama dönmedim, ona bakmadım.

Şu anki aklımla nasıl almışım diyorum. Neden biliyor musunuz? Çünkü bu aracın asıl sahibi ona iyi bakabilecek olanlar yani maddi sorunu olmayanlar.

Kalın sağlıcakla..